
Världens sötaste lilla skogsmulle-tant kommer in på ICA. Går raka vägen fram till mig i förbutiken och uttrycker missnöje över sitt laxköp som inte stämmer:
Hon, mycket upprört: På lappen i butiken står det 2 för 20 kr och jag har betalt 40 kr för mina 2 paket.
Jag tittar på kvittot och svarar: Nä, men det här stämmer, det är 2 paket för 40 kr och du har fått rabatten.
Hon bestämt: Nä, jag tittade nyss och det står 20 kr för 2 så det ska dras av mer rabatt.
Jag: Ok, då ska vi kolla upp det.
Går in i butiken där det mycket riktigt står en stor skylt om 2 paket för 40 kr. Upplyser tanten om det. Hon tror mig inte så vi går in tillsammans. Jag visar henne skylten. Hon ser mycket arg och konfunderad ut och utbrister:
– Konstigt, alldeles nyss stod det 2 för 20!
Yeah right.
Att vissa människor verkligen inte kan förstå att missförståndet kan vara deras. Jag säljer tågbiljetter och jag vet inte hur många gånger jag har fått höra att det ska kosta si och så mycket för att det står på hemsidan/i reklamen/så var det sist jag åkte (när priset aldrig någonsin har funnits).
Eller hur!
#Bella – Sicken paranoja – som att man inte har annat att göra än att byta ut skyltar….förstår sucken.
Det där har jag varit med om många gånger… Kunder som beskyller oss för att gå och byta ut skyltarna bara för att jävlas. Suck